Ettevõtte väärtuse hindamise meetodid
Varade põhine meetod
(Neto)varade põhine lähenemine arvutab ettevõtte väärtuse, liites kokku kõik varad turuhinnas ja lahutades sellest kõik kohustused. See on lihtne ja objektiivne meetod, mis sobib eriti hästi vararohkete ettevõtete puhul, nagu tootmisettevõtted. Kuid see meetod võib alahinnata või ülehinnata ettevõtteid, kus suur osa väärtusest tuleb immateriaalsetest varadest, nagu kaubamärk või kliendisuhted. Samuti, ei ole see teenuse põhisel ärimudelil ettevõtetele sobilik.
Tulu põhine meetod
Diskonteeritud rahavoogude meetod (Discounted Cash Flow – DCF), on kõige laialdasemalt levinud, kuna see põhineb ettevõtte tulevikus genereeritaval rahalisel kasul. DCF määrab hetkeväärtuse tulevastele rahavoogudele, kasutades sobivat diskontomäära, mis peegeldab investeeringu riske.
DCF arvutuskäigu loomiseks läheb vaja finantsaruandeid, avalikult kättesaadavat turuinfot ning juhtkonna hinnanguid, millele tuginedes luuakse finantsprognoosid. Kuna tegu on siiski prognoosiga ning juhtkonna hinnang võib olla liialt optimistlik ning seega ka subjektiivne, ei pruugi investor selle meetodi rakendamisega päri olla.
See meetod sobib hästi kiiresti kasvavatele ettevõtetele või suuremale stabiilsele ettevõttele, kelle tulevikuprognoosid on usaldusväärsed.
Turupõhine meetod
Turupõhine hindamine määrab väärtuse, võrreldes ettevõtet sarnaste ettevõtetega, mida on hiljuti müüdud või mille aktsiad kaubeldakse avalikult. Turupõhine meetod on äärmiselt sarnane kinnisvara hindamisele.
See meetod nõuab juurdepääsu sarnaste ettevõtete andmetele ja eeldab, et võrreldavad ettevõtted on piisavalt sarnased. Seda meetodit saab rakendada kui turul on piisavalt palju sarnaseid tehinguid toimunud. Paraku Eesti turul on omandamiste tehingute tingimused salastatud ning ei ole ka ühtset andmebaasi, kust saaks ülevaate toimunud tehingutest.
EBITDA kordaja meetod
EBITDA ehk Earning Before Interest, Taxes, Depreciation, and Amortization.
Ehk ärikasum + amortisatsioon.
EBITDA kordaja meetod on kõige lihtsam ning kiirem viis ettevõtte hindamiseks. Ühtlasi kõige lihtsamini mõistetavam hindamise viis nii ostja kui ka müüja poolt vaadatuna.
Meetod seisneb selles, et tuleb välja arvutada viimase 3 majandusaasta keskmine EBITDA ning see kordajaga läbi korrutada.
Mikro- ja väikeettevõtete puhul jäävad kordajad vahemikku 2-4x
Kesksuurustega ettevõtete puhul on kordajad alates 4x
Ettevõtte suurust on EAS ja Euroopa Komisjon defineerinud all oleval pildil.
Eestis enim levinud meetod on tulupõhine meetod ehk DCF või EBITDA kordaja meetod. Tihti peale kasutatakse mõlemat, mis kahepeale annavad üsna mõistliku hinnavahemiku.
Ehkki käsitletud meetodid annavad võrdlemisi objektiivse hinnangu ettevõtte väärtusest, siis tegelik ettevõtte väärtus on see mida ostja on nõus maksma ning millega müüja on nõus müüma.
https://www.eas.ee/images/doc/ettevotjale/eksport/vke-definitsioon.pdf