Miks osta toimiv ettevõte? Eelised ja väljakutsed

Miks osta toimiv ettevõte? Eelised ja väljakutsed

Käesoleva artikli eesmärk on tutvustada ettevõtjatele ning tegevjuhtidele miks toimiva ettevõtte omandamine võib olla mõistlikum kui uue ettevõtte loomine. Toon välja ettevõtte omandamise eeliseid, riske ja väljakutseid ning kuidas neid riske maandada ja väljakutsetest jagu saada. Artikli lõpus oled kindel, kas selline investeering on miski millega tahad tegeleda või mitte. 

Ettevõtte omandamine on ettevõtjatele ja tegevjuhtidele atraktiivne valik, kuna pakub kiireimat sisenemist uuele turule (või ettevõtlusesse) koos juba testitud ärimudeli, meeskonna ja kliendibaasiga. Samuti, ostetakse konkurente või tarnijaid, et kasvatada juba olemasolevat turuosa või pikendada väärtusahelat. 

Võtame siia kõrvale näitena, et otsustad käivitada uut osakonda või ettevõtet. 

  • Millised on sisenemisbarjäärid?
  • Kuidas, kes ning mis palga eest teostab müüki, turundust ja brändi loomist?
  • Kuidas, kes ning mis palga eest vastutab teenuse teostamise või toote tootmise eest?
  • Kui palju on vaja põhivara soetada?
  • Kust leiad töötajaid ning kui suur on aastane palgaeelarve?
  • Kui palju läheb vaja käibekapitali?
  • Äriplaan, ärimudel, finantsprognoos?
  • Kui kaua läheb aega, et loodud ettevõte kasumit hakkab tooma?

Samal ajal on teada, et 70% uutest ettevõtest lõpetab enne 5. aastat ning 80-90% uutest ettevõtetest pakib asjad kokku enne 10. aastat.

Ehk et uue ettevõtte edukas käivitamine on üsna ebatõenäoline, kasumlikkusest rääkimata.

Samas võiks osta nt. 7+ aastat tegutsenud ettevõtteid, millel on product-market fit, toimiv müük ja bränd, maksvad kliendid ning meeskond, oleme kõrvaldanud suure osa riskidest, mis kaasnevad uue ettevõtte loomisega. See võimaldab uuel omanikul keskenduda ettevõtte kasvatamisele ja efektiivsuse suurendamisele, mitte ellujäämisele.

Seega, kui oled ettevõtja või tegevjuht, kes kaalub karjääris järgmist sammu, võib investeerimine ettevõttesse pakkuda hulganisti eeliseid uue ettevõtte loomisega võrreldes. Alates kohestest rahavoogudest kuni juba toimiva ärimudeli ja kliendibaasini. Samas, ettevõtte ostuga kaasnevad ka teatud riskid ja väljakutsed. Järgnevalt käime läbi ettevõtte ostu peamised eelised ja kuidas maandada ostuga seotud riske. 

Ettevõtte ostu eelised

Kiireim turuletulek

Investeerimine olemasolevasse ettevõttesse annab kohese juurdepääsu juba väljakujunenud äritegevusele. Sa ei pea kulutama aega ja ressursse uue brändi loomisele, turu-uuringutele või esmasele tootearendusele, mis on uue ettevõtte puhul hädavajalikud. Lisaks on toimivas äris sageli olemas tootmisvahendid, töötajad, turustuskanalid ja ennekõike – kliendid. Need tegurid võimaldavad keskenduda olemasoleva äri kasvatamisele ja parendamisele, vältides samal ajal tüüpilisi stardifaasi riske, mis võivad uue ettevõtte loomise puhul määravaks saada.

Olemasolev kliendibaas

Üks suurimaid eeliseid, mida ettevõtte ost pakub, on kliendibaas. Uue äri alustamisel võib kuluda aastaid, et saavutada tugev klientuur ja usaldusväärsus, kuid äri omandamisel on see töö juba tehtud. Sa teenid tulu esimesest päevast peale ning saad ära kasutada olemasolevate klientide tagasisidet, et edasi arendada tooteid või teenuseid. Lisaks tekib Sul võimalus oma praeguse ettevõtte kliendibaasiga ristmüüki teha ning pakkuda seeläbi kliendile suuremat väärtust.

Stabiilsed rahavood:

Ostes toimiva ettevõtte, pärid uue omanikuna ka selle rahavood, mis on tihtipeale aastatepikkuse tegevuse tulemus. See tähendab, et saad kohe peale ostu keskenduda äri laiendamisele ja edendamisele, ilma et peaksid muretsema käibevahendite pärast. Stabiilne rahavoog annab ka parema positsiooni võimalike laenude või investeeringute läbirääkimistel.

Tuntud bränd:

Tuntud brändi omamine annab olulise eelise turul, kuna tarbijad tunnevad ja usaldavad varasemat kogemust. See vähendab uue omaniku turunduskulusid ja aitab säilitada olemasolevat klientuuri, samal ajal jääb võimalus brändi veelgi laiendada. Tugev bränd võib samuti suurendada ettevõtte väärtust ja meelitada ligi uusi kliente, kes eelistavad osta tuntud ja usaldusväärsetelt kaubamärkidelt. Lisaks on tuntus oluline ka hangetel, kus tihti peale uutele ettevõtetele võimalust ei anta. 

Litsentsid

Ettevõtte omandamisel, omandad ka litsentse. See võib säästa uut omanikku kuudepikkusest bürokraatiast ja menetlustest, mis on takistuseks uuele ettevõttele. See annab turul konkurentsieelise, eriti just reguleeritud tööstusharudes nagu tervishoid, finantsteenused või toiduainetööstus, kus litsentside saamine on äärmiselt keeruline ja aeganõudev.

Koostöösuhted ja võrgustik:

Ettevõtte ostuga kaasnevad ka aastate jooksul loodud ärisuhted tarnijate, edasimüüjate ja koostööpartneritega. Selline ligipääs võrgustikule võimaldab neid suhteid ära kasutada ka oma põhiettevõttes.

Lisaks sellele võivad head suhted avada uusi ärivõimalusi ja luua strateegilisi partnerlusi. Üsna tihti pakub mõni koostööpartner ka enda etteevõtet ära osta.

Operatiivsed süsteemid:

Samuti, saab juurdepääsu välja töötatud operatiivsüsteemidele. See hõlmab kõike alates finantsjuhtimise tarkvarast kuni tootmisliinide ja logistikasüsteemideni. Uuele omanikule tähendab see vähem investeeringuid infrastruktuuri ja tehnoloogiasse ning võimalust keskenduda olemasolevate süsteemide optimeerimisele ja innovatsioonile.

 Meeskond

Tagatipuks omandad koos ettevõttega ka selle tööjõu, kes on juba kursis ettevõtte toimimise, kultuuri ja turuga. See aspekt on eriti kasulik, kui Sa ei oma varasemat kogemust antud valdkonnas. Töötajad, kes tunnevad oma kliente ja nende vajadusi, on suurimaks varaks ettevõtte jätkusuutlikuses ka tehingu toimumise vältel. 

____________________________________________________________________________

Kuigi toimiva ettevõtte ostmine pakub arvukaid eeliseid nagu kiire start ja kliendibaas, ei tohiks alahinnata sellega kaasnevaid väljakutseid ja riske. Mõistes tervikpilti, saad oma otsuseid paremini kujundada ning ette valmistada teadlikuma strateegia ettevõtte ostmiseks.

Väljakutsed ettevõtte ostmisel

Peidetud probleemid ja riskid

Ettevõtte ostmine võib esile tuua ootamatuid väljakutseid, sealhulgas varjatud võlgasid, õiguslikke nõudeid või probleeme äritegevuses, mida ei pruugi esialgsel vaatlusel märgata. Seetõttu on kriitilise tähtsusega teostada põhjalik due diligence (audit), mis hõlmab finants-, õigus-, ja operatiivseisundi analüüsi. Lisaks ka ettevõtte juhtidega intervjuud. Põhjalik audit aitab tuvastada võimalikke riske ja vältida kahjumlikke otsuseid. See protsess nõuab sageli spetsialistide kaasamist ja võib osutuda aja- ning ressursimahukaks.

Saan olla toeks Sulle peidetud probleemide ja riskide tuvastamisel ning ostu projektijuhtimisel. Loe Minust

Juriidilised ja regulatiivsed takistused

Ettevõtte omandamisega kaasnevad tihti keerukad juriidilised ja regulatiivsed küsimused. Need hõlmavad nt lepingute ülevõtmist, varasemate tehingute läbivaatamist, vastavuse kontrollimist regulatiivsete nõuetega ning vajadusel tegevuslubade ja litsentsite olemasolu ning pikendamise tingimusi. Samuti tuleb tehing kooskõlastada konkurentsiametiga. 

Kultuurilised ja operatiivsed väljakutsed

Üheks suuremaks väljakutseks olemasoleva ettevõtte ostmisel on organisatsioonikultuuri erinevused, mis võivad mõjutada ettevõtte toimimist pärast ülevõtmist. Töötajate vastuseis muudatustele või erinevad tööprotsessid võivad takistada sujuvat integratsiooni ja vähendada sünergia saavutamise võimalusi. Efektiivne kommunikatsioon, kaasamine ja järk-järguline integratsioon on võtmetähtsusega, et ületada need takistused ja luua ühtne meeskond.

Praktilised näpunäited ettevõtte ostmisel

Põhjalik due diligence’i protsess

Due diligence on rohkem kui lihtsalt finantsaudit. See peaks hõlmama põhjalikku analüüsi ettevõtte õiguslikest kohustustest, keskkonnaalastest vastutustest, IT-süsteemidest, töötajate rahulolust ja klientide lojaalsusest. Mida põhjalikum on eeltöö, seda väiksem on risk üllatuste tekkeks peale tehingut.

Kaasa õigus- ja finantseksperdid

Ettevõtte ostmisel on soovitatav kasutada spetsialiseerunud õigus- ja finantsnõustajate teenuseid. Nad aitavad navigeerida juriidilistes keerukustes, analüüsida lepinguid ning hinnata ettevõtte finantstervist. Professionaalne nõustamine aitab teha informeeritud otsuseid ja vähendada tehinguga kaasnevaid riske.

Realistlik finantseerimisplaan

Realistliku finantseerimisplaani koostamine on hädavajalik. See hõlmab mitte ainult ettevõtte ostuhinda, vaid ka tehingukulude, integreerimiskulude, võimalike investeeringute ja käibekapitali vajadust. 

Finantseerimisplaan hõlmab ka finantsprognoosi ja tasuvusanalüüsi. Lisaks ka finantseerimise võimalusi. 

Kultuuriline integratsioon

Ettevõtte ülevõtmisel on oluline arvestada ka olemasoleva töökultuuri ja -praktikatega. Kultuurilised erinevused võivad põhjustada töötajate seas ärevust ja segadust, mistõttu on oluline need erinevused ühendada ja luua strateegia, kuidas neid hallata. Hea tava on esimene kvartal suuremaid muutusi ettevõttes vältida ning keskenduda meeskonnaga tutvumisele. Tehes üks-ühele vestlusi ja meeskonna üritusi. Selliselt saad kõige parema ülevaate meeskonna meeleseisundist ning ka ideid kust jätkata ettevõtte arendamisega selliselt, et ka meeskond sellega päri oleks.  

Kokkuvõte

Ettevõtte omandamine, olgu ta Sinu põhiäriga ühildumine väärtusahela täiendamiseks või hoopis enda juhtimiskarjääri loomulik järgmine samm, tagab kohese rahavoo ning kõrvaldab pea kõik uue ettevõtte stardifaasi riskid.  Omandades ettevõtte säästad aastaid ülesehitamise etapi arvelt ning saad rõhku panna kasvule. Selge on ka see, et ükski investeering ei ole riskivaba.

Teades selle teekonna eeliseid, väljakutseid ning riske, saad endalt küsida “On selline investeering Minu aega väärt?” 

 

Kas jätkad nii nagu oled alati teinud, või teeme üheskoos midagi suurt?

Eesti esimese generatsiooni ettevõtjad tahavad pensionile minna. Keegi peab nende elutöö üle võtma. Kas see oled Sina?

Kui oled endas juba kindel ning tahad minuga nõu pidada siis tee seda siin

Kui veel kindel ei ole, siis lisa end ootenimekirja, ning ole seni kursis uue infoga mida jagan. Tee seda Siin

Kui sind huvitab ostuprotsess, siis olen koondanud universaalsed etapid artiklisse Siin

Kõige muus osas võid mulle kirjutada, helistada või kohtumise kokku leppida Siin – Kontakt

Sul on ettevõte mida müüa? Või soovid hoopis ettevõtet osta?

5 nippi kuidas müüa oma ettevõte edukalt maha 6 kuuga

Kirjuta siia oma e-mail ning me saadame sulle 5 nippi kuidas müüa oma ettevõte maha.